X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Siteniz için hangi hosting çözümü en iyisidir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımSiteniz için hangi hosting çözümü e...

Bir süredir yazıyorsunuz ve blogunuz ilgi kazanıyor. Her gönderi çok zaman alır ve yazılı içeriğinizi desteklemek için görseller oluşturmak önemsiz bir iş değildir. Her yeni bir şey gönderdiğinizde oldukça yüksek sayıda benzersiz ziyaret beklersiniz ve eski içeriğinizi dizine ekleyen arama motorlarından daha da fazla trafik alırsınız.

Az önce bahsettiğimiz her şey, sunucunuza artan yüke katkıda bulunur ve zaman geçtikçe siz (ve ziyaretçileriniz) performansının düştüğünü muhtemelen fark edeceksiniz.

Ne yapalım?

Hosting Planınızı Yükseltmenin Zamanı Geldi mi?

Dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri kullandığınız barındırma türünü yükseltmektir . Henüz yeni başladığınız zaman sahip olduğunuz paylaşılan barındırma planıyla çalışıyorsanız, muhtemelen bir VPS planına (veya hatta özel bir sunucuya) geçmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Bu yazıda, hem daha yakından göz atacağız VPS hosting ve özel sunucu barındırma . Yükseltme yaparken hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğuna karar verebilmeniz için benzerliklerini ve farklılıklarını ele alacağız.

Taban Çizginizi Belirleyin

VPS barındırma ve özel sunucular arasındaki farklara girmeden önce, bir plan seçmenin temellerinden bahsetmek istedik. Genel olarak, aşağıdakilere göre seçim yapacaksınız:

 • CPU çekirdek sayısı (daha fazla = daha hızlı)
 • Ne kadar RAM istiyorsun
 • Ne kadar depolama / disk alanına ihtiyacınız var (ayrıca daha hızlı bir SSD veya daha ucuz bir geleneksel seçenek isteyip istemediğiniz)

Ancak, bir sunucudaki kaynak tahsisi , dikkate alınması gereken hususlardan yalnızca biridir. Ayrıca, sunucunun kaynaklarını kullanmak için kaç web sitesi ve bloga izin verildiğini de düşünmeniz gerekecektir.

Seçenek 1: VPS Hosting Neredeyse Özeldir

VPS, birden fazla web sitesinin tek bir fiziksel sunucuda bulunan kaynakları paylaşması açısından paylaşılan barındırmaya benzer. Ancak, VDS ve VPS barındırma arasındaki fark, kaynakları kimlerin kullanabileceğine ilişkin kısıtlamalardır.

Web barındırıcısı, bir hiper yönetici veya sunucuda ayrı sanal makineler oluşturmak için tasarlanmış bir yazılım kullanır. Bu katı ayrım sizi komşularınızdan korur , ancak hepiniz "paylaşılan" bir kaynak havuzuna erişiyor olabilirsiniz (yine de sunucunun, paylaşılan barındırma için kullanılandan daha güçlü ve daha az "nüfuslu" olacağını unutmayın).

Ayrıca, kaynak tahsisi eşit olarak bölünür ve bir web sitesi diğerinin kaynaklarından yararlanamaz (ve bunun tersi de geçerlidir). Bir apartman dairesi sahibi gibi düşünün. Herkes evini kendi isteğiyle dekore edebilir, ancak duvarları yıkıp komşusunun oturma odasını ele geçiremezler.

Seçenek 2: (dedicated) Sunucular Tümü Sizindir

Dedicated sunucular, adından da anlaşılacağı gibi, tamamen blogunuza (ve yalnızca blogunuza) hizmet vermeye adanmış sunuculardır. Temelde size boş bir sunucu verilir ve üzerine istediğinizi koyabilirsiniz.

Genel olarak konuşursak, web sunucuları, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç fiziksel sunucu yapılandırması sunacak, ancak bazıları özelliklerinize tam olarak uyan bir sunucu oluşturmanıza izin verecektir.

Özel bir sunucu, paylaşılan bir planla (sunucu ortamınız üzerinde çok az kontrole sahip olduğunuz veya hiç kontrolünüz olmadığı) ve bir VPS seçeneğiyle (ortamınız üzerinde bir miktar kontrole sahip olduğunuz, ancak yine de web barındırma sağlayıcınız tarafından konulan sınırlamalar vardır) tıpkı aldığınız donanımı seçtiğiniz gibi , sunucunuza yüklenen yazılım üzerinde %100 kontrole sahip olursunuz.

VPS Hosting Dedicated Sunucularla Nasıl Karşılaştırılır?

VPS barındırma seçenekleri ile özel sunucular arasında birçok benzerlik vardır.

Her iki seçenek de size barındırma ortamınız üzerinde, özellikle de yüklenen yazılımla ilgili olarak daha fazla kontrol sunar . Her iki seçenek de size donanım söz konusu olduğunda ihtiyacınız olan özellikleri satın alma seçeneği sunar.

Bu benzetme aşırı derecede basit olsa da, bir VPS planını özel bir sunucunun hafif bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Bir VPS planı, paylaşımlı bir plandır, ancak özel bir sunucu gibi davranır. Bir VPS planı, size en premium barındırma seçeneklerini, özel bir sunucuyu ücretsiz olarak deneme şansı sunar.

Maliyet

VPS planlarının özel sunuculardan daha ucuz olması sizi şaşırtmasın. Bir web sunucusu birden fazla müşteriyi tek bir sunucuya koyulabildiğinde, her bir müşteriden daha az ücret talepedilebilir hale gelmektedir..

VPS barındırma paketlerini ayda 70 TL kadar düşük, aylık  400 TL üzerindeki üst düzey seçeneklere kadar gördük .

Son derece düşük kaliteli özel sunucular, sizi ayda yaklaşık 30 veya 40 Türk Lirasına gelecektir, ancak kaliteli bir teklif için daha gerçekçi bir fiyat yaklaşık 70 TL / aydır.

Yönetilen ve Yönetilmeyen Seçenekler

Yukarıdaki VPS planlarının ve özel sunucuların açıklamalarında ele almadığımız bir şey, web barındırma ortamınızı kurmak, yapılandırmak, yönetmek ve sürdürmek için yapmanız gereken çalışmadır .

Yelpazenin bir ucunda, sunucunun yazılımıyla ilgili çoğu şeyden sorumlu olduğunuz, tamamen yönetilmeyen planlar vardır (bir VPS planı olması durumunda, ana bilgisayar sanal makinenizi tedarik edecek ve gerisini size bırakacaktır).

Yelpazenin diğer ucunda, web barındırıcısının hemen hemen her şeyi sizin adınıza hallettiği, tamamen yönetilen planlar vardır, neye ihtiyacınız olduğuna veya ne istediğinize siz karar verirsiniz ve web barındırma personeli her şeyin kurulmasından, yapılandırılmasından ve korunmasından sorumludur. 

Çoğu web sunucusu, bu iki uç nokta arasında bir yere düşme eğilimindedir. Tam olarak ne sunduklarını (ve neyi sunmadıklarını) görmek için ilgilendiğiniz web sunucularıyla konuşmanız gerekecektir. Yönetilen ana bilgisayarların tümü aynı şekilde çalışmaz veya aynı hizmetleri sunmaz.

Bu idari görevlerin ne kadarını kendi başınıza halletmek istediğinizi (ve ne yapmakta rahat olduğunuzu) düşünmenin yanı sıra , bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekecektir . Hiçbir pratik kural, yönetilen hizmetlerin ne kadar çalıştığını söylemez, ancak bunların bir maliyeti vardır (bazen oldukça fazla).

İşletim sistemleri

Paylaşılan bir barındırma planından yükseltme yapmanın avantajlarından birinin, ilgili yazılım üzerinde tam kontrol sahibi olmak olduğunu belirttik. Yapmanız gereken en büyük kararlardan biri, yüklü olan işletim sistemiyle ilgilidir. Seçenekleriniz olmasına rağmen, sahip olduğunuz seçeneklerin sayısı hala bir şekilde sınırlıdır. Linux ve Windows seçenekleri yaygındır, ancak Macintosh duyulmamış bir şeydir.

Genel olarak konuşursak, Windows barındırma tercihi daha yüksek barındırma ücretleri ile sonuçlanacaktır. Bunun nedeni, Linux'un açık kaynaklı ve kullanımı ücretsiz olmasıdır, ancak Windows'un kullanım için Microsoft'tan lisanslanması gerekir.

Güvenlik

Bu makalede, VPS ve özel planlar tarafından sunulan esneklik ve performans hakkında konuşarak çok zaman harcadık, ancak bu seçenekleri göz önünde bulundurmanız için başka bir neden daha var: güvenlik.

Kısacası, web sitenizin kendi alanında barındırılması , komşularınızın ne yaptığı (veya başkalarının komşularınıza ne yaptığı) konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir . Örneğin, paylaşılan bir barındırma planındaysanız ve komşularınız dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısının alıcısıysa, bu saldırı muhtemelen sitenizi de etkileyecektir. VPS veya özel planlarla, komşularınızın sizi herhangi bir belaya sokma olasılığı çok düşüktür.

Bununla birlikte, yüksek bir güvenlik ihtiyacınız varsa, dedicated sunucular, fiziksel olarak kendilerine yani size özel oldukları için avantaja sahiptir.

VPS ve dedicated planlar büyük olasılıkla adanmış IP adresleriyle gelir (biri standarttır, ancak bazı ana bilgisayarlar daha fazlasını sunar). Bu, sitenizin başka bir siteyle yanlış tanımlanmasını daha az olası hale getirir, e-posta pazarlaması için avantajlar sunar ve (bir SSL sertifikasıyla birlikte), bir e-ticaret sitesi açtığınızda ödemelerin işlenmesi için güvenlik sunar.

Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek

O VPS ve barındırma adanmış geldiğinde hem plan tiplerinin genel olarak daha yüksek maliyetlerle sayesinde, size birinci sınıf müşteri hizmetleri ve teknik destek almayı bekleyebilirsiniz. Özellikler ev sahipleri arasında farklılık gösterecektir, ancak birinci sınıf bir müşteri olarak, sorularınız, yorumlarınız veya endişeleriniz konusunda sizinle çalışmaya istekli bir hosting firmasını bulmakta zorlanmayacaksınız.

Bu tür barındırma ile iyi müşteri hizmetleri o kadar yaygındır ki, bu tür hizmetler sunmayan bir şirket bulursanız, devam etmemenizi ve başka bir yere bakmanızı öneririz.

Diğer Hosting Türleriyle Kafanızı Karıştırmayın

Bazı ana bilgisayarların alternatif barındırma türleri sunduğunu fark edebilirsiniz. VPS'ye veya özel planlara benzer görünseler de, oldukça farklıdırlar.

 • Bulut barındırma , web sitenizi tek bir sunucu yerine bir dizi bağlantılı sunucuda barındırma uygulamasıdır. Bu maliyetli olsa da, tek bir sunucuya bir şey olursa birden fazla yedeklilik ve kolay ölçeklenebilirlik içerir. Bu planlar çoğunlukla blog yazarları veya e-ticaret siteleri yerine büyük işletmeler ve web uygulamaları tarafından tercih edilmektedir.
 • Yarı adanmış barındırma , adından da anlaşılacağı gibi, muhtemelen en ucuz seçenekten çok daha güçlü bir sunucuda bulunan paylaşılan bir barındırma planıdır. Ancak kafanızı karıştırmayın,  bu özel bir barındırma seçeneği değildir .

Aşağıdaki durumlarda bir VPS Barındırma Planı Seçmelisiniz ...

 • Blogunuz büyüyor ve daha iyi barındırmaya ihtiyacınız var, ancak fiyat büyük bir endişe kaynağı.
 • Yeterli teknik destek alamıyorsanız.
 • Hizmetten memnun değilseniz.
 • Sunucunuz yavaş ve sayfaları geç açıyorsa.

Özel Bir Sunucu Seçmelisiniz Eğer...

 • Web siteniz için en iyinin en iyisine ihtiyacınız var, RAM'i en üst düzeye çıkarmak , tonlarca ziyaretçiyi desteklemek, kaynak ağırlıklı bir web sitesi kurmak (çok sayıda video ve yüksek çözünürlüklü resim düşünün).
 • Mümkün olan en güvenli barındırma türüne ihtiyacınız var .
 • Öözel ihtiyaçlarını uygulama geliştirme veya diğer (non-blogging) durumlar gibi.

Sonuç: Çoğu Blogcu VPS'yi Seçiyor

Çoğu blogcu için, VPS'nin muhtemelen paylaşılan barındırmadan yükseltmek için en iyi değerli olduğunu söyleyebilir ve tavsiye edebiliriz. (Bununla birlikte, Ekonomik SSD Hostinglere da göz atmanızı tavsiye ederiz .)

VPS ve özel barındırma seçenekleri pahalıdır, ancak dedicated barındırma planlarını aşan blog yazarları için benzersiz bir değer sunarlar. Ödediğinizin karşılığını alırsınız ve daha pahalı planları tercih ettiğinizde, performans ve güvenlikte artışlar görürsünüz.


Top